Strona Główna/ URZĄDZENIA I AKCESORIA POMOCNICZE W SPAWANIU/ 5. Ostrzałki / szlifierki elektrod TIG

Szlifierki elektrod wolframowych TIG do ich ostrzenia przed spawaniem. Szlifierka zwana ostrzałką ostrzy elektrodę wolframową na zadany kąt oraz długość.

Do ostrzenia użyta jest specjalna tarcza diamentowa oddzielona od otoczenia. Przez to proces jest bezpieczny dla operatora (nie wdycha on szkodliwych substancji powstających podczas szlifowania elektrod TIG). Specjalny uchwyt do trzymania elektrody pozwala na bezpieczne ostrzenie niezależnie od jej długości.

Ostrzałka powoduje również oszczędność elektrod przez dokładne a więc i niewielkie zbieranie naddatku. Dobrze naostrzona elektroda (wzdłuż swojej osi) dobrze zajarza łuk, przez co proces spawalniczy prowadzony jest prawidłowo. 

 

Ostrzałki elektrod TIG występują jako:

Stacjonarna ostrzałka z tarczą diamentową i pracującą w zamkniętej komorze w obecności płynu chłodzącego zapewniającego chłodzenie szlifowanej elektrody i pochłanianie powstających pyłów oraz transportowanie ich do zbiornika. Precyzyjnie regulowany kąt ostrzenia pozwala na dostosowanie go do konkretnych potrzeb / zastosowania.

     

 


Przenośne ostrzałki z tarczą diamentową w suchej komorze, oddzielonej od otoczenia filtrem pochłaniającym pył ze szlifowania. Kąt ostrzenia jest precyzyjnie dostosowywany do konkretnych potrzeb / zastosowania. Ostrzałki występują w dwóch wersjach – z zasilaniem sieciowym oraz akumulatorowym.